Preot paroh Strâmbu Ciprian

Preoți slujitori Martie 30, 2014

S-a născut la data de 9 iulie 1984, în localitatea Bicaz, judeţul Neamţ. Urmează cursurile Şcolii Generale cu clasele I-VIII Bicaz, apoi ale Seminarului Teolgic “Sf. Gheorghe” – Botoşani, secţia Teologie Pastorală - promoţia 2005.

La data de 30 iulie 2006 s-a căsătorit cu tânăra Paleu Iulia, având în prezent două fiice, Maria şi Ioana.

În martie 2007 a susţinut Examenul de Capacitate Preoţească, fiind hirotonit preot la data 1 aprilie 2007, de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel pe seama Parohiei “Sf. Nicolae” – Mitoc, Protopopiatul Săveni. Din 01 iunie  2007 este numit preot paroh al  Parohiei “Sf. Arh. Mihail si Gavriil” Zoiţani, Protopopiatul Săveni, unde îşi desfăşoară activitatea şi în prezent.

Activitate administrativă:

-         Renovare completă a casei parohiale din localitate;

-         Renovarea bisericii prin înlocuirea geamurilor vechi cu unele noi, din termopan;

-         Construirea unui lumânărar în curtea bisericii;

-         Construirea unei troiţe în localitatea Zoiţani.

Activitate social – caritativă:

-         Împreună cu Consiliul şi Comitetul parohial desfăşoară anual activităţi caritative în parohie, prin ajutorarea familiilor nevoiaşe, prin donaţii constând în alimente la sfintele sărbatori şi în alte situaţii special;

-         Iniţiază campania “Dăruind vei dobândi … ”  ce a constat în  strângerea de ajutoare pentru sinistraţii din Rădăuti Prut, în urma inundaţiilor din anul 2008, Ajutoarele au fost duse şi împărţite de către membrii consililului şi pr. Paroh. În cadrul aceleiaşi campanii, în anul 2012, realizează o colectă constând în cereal şi alimente neperisabile, pentru ajutorarea sinistraţilor afectaţi de căderile masive de zăpadă din acest an.

Activitate cultural – misionară:

-         în perioada sărbătorilor de iarnă se organizează activităţi culturale ce se ţin an de an :

- concurs de colinde, obiceiuri de iarnă şi desene cu tema iarna  - “Hristos se naşte măriţi-L, Hristos din ceruri întâmpinaţi-L”

- concert de colinde - “E vremea colindelor “.

-         În prima zi de Paşti, an de an, are loc un  concert de colinde şi cântări pascale, cu copii din parohie: “Hristos a Înviat!”

-         Din septembrie 2009 pe cuprinsul parohiei se desfăşoară programul “Hristos împărtăşit copiilor”.

-         Începând din martie 2012, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Teofan, pune bazele Asociaţiei Tineretului Ortodox Român, Filiala Zoiţani, http://atorzoitani.blogspot.ro/, ca parte componentă a A.T.O.R. M.M.B.